Domy energooszczędne – nie takie drogie

Budowa domów energooszczędnych to jeszcze nie konieczność, chociaż taki wymóg będzie prędzej czy później obowiązywał. Jednakże wiele osób myśląc o przyszłości i o kosztach eksploatacji budynku, wybiera projekty domów energooszczędnych.

Wybierz odpowiednią działkę

Budowa zaczyna się od kupna działki. Teren, na którym ma stać dom, powinien być dobrze nasłoneczniony, a budynek tak usytuowany względem stron świata, by strefa dzienna znajdowała się od południa, ewentualnie od południowego wschodu. Budynek powinien mieć zwartą bryłę. Im więcej udziwnień, tym bardziej budynek nie da się uszczelnić. Natomiast prosta zwarta bryła oznacza mniejsze aż trzykrotnie koszty ogrzewania.

Zatrudnij dobrą ekipę budowlańców

Pozostaje pytanie, komu zlecić budowę takiego domu? Czy tradycyjni budowlańcy bez doświadczenia w stosowaniu nowych technologii uwzględnią wszystkie warunki w projektach energooszczędnych? Czy możliwa jest budowa sposobem gospodarczym?

Najlepszym wyjściem jest zatrudnienie firmy budowlanej, która specjalizuje się w realizacjach takich projektów. W naszym kraju już działają już takie firmy. Koszty robocizny takich specjalistów są wyższe, jednak podliczywszy wszystkie „za” i „przeciw” okazuje się, że jednak jest to opłacalne. Po pierwsze, ekipa postawi budynek według nowych technologii i z takich materiałów, które zapewnia budynkowi dużą szczelność. Po drugie, taka firma ustala z inwestorem koszty i termin zakończenia inwestycji. Nie zdarza się, żeby wyszły jakieś niezaplanowane wydatki, co jest częste na budowach metodą tradycyjną. Terminy zakończenia budowy też są zawsze przestrzegane. Firma używa części materiałów prefabrykowanych, które przygotowuje na swoim terenie, na działce inwestora tylko je montuje. Dzięki temu czas budowy nie przekracza 2 -3 miesięcy.

Projekty domów energooszczędnych mogą być realizowane w technologii murowanej lub drewnianej. W dalszym ciągu inwestorzy częściej decydują się na technologię murowaną. Budynki drewniane raczej są wybierane jako domy letniskowe całoroczne.