Mam działkę, wybieram projekt domu

projekty domów

Kiedy rodzina pragnie mieć własny dom, przede wszystkim zwraca uwagę na to, by budynek pięknie się prezentował na zewnątrz i był funkcjonalny wewnątrz. Zwykle największą uwagę przyszłych inwestorów zwracają te projekty domów, które są wizualnie atrakcyjne albo oryginalne. Jednak nie zawsze można postawić taki dom, jaki nam się marzy.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – to on decyduje

Poszukując działki pod zabudowę domu, warto przyglądać się budynkom, które stoją w danej okolicy. Zwróćmy uwagę, że wyglądają one podobnie. Podobieństwo wynika z faktu, że spełniają wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. On to bowiem narzuca zasady zagospodarowania terenu i konkretne warunki zabudowy. A są to między innymi:

  • liczba kondygnacji budynku,
  • wysokość budynku,
  • maksymalna szerokość elewacji frontowej,
  • bryła dachu i jego kąt nachylenia,
  • maksymalna powierzchnia zabudowy działki.

Kształt i wielkość działki a projekt domu

Fakt, że na działce o dużej powierzchni można postawić wygodny dom parterowy dla dużej rodziny, jest oczywisty. Można równie dobrze wybudować dom dwu- lub trzykondygnacyjny, pozostawiając więcej miejsca na ogród. Natomiast działka mała stawia pewne ograniczenia. Jeśli decydujemy się na dom parterowy, to będzie on z konieczności miał niewielką kubaturę. Dlatego potrzebując większej powierzchni, trzeba wybierać spośród projektów domów piętrowych lub parterowych z użytkowym poddaszem.

Kolejne ograniczenia to działka z wjazdem od południa (zdecydowanie lepszą opcją jest działka z wejściem od północy, bo wtedy bardziej reprezentacyjna część domu znajdzie się od nasłonecznionego południa), także działka wąska i długa albo płytka a szeroka. W takich przypadkach trzeba szukać projektów, które są dopasowane do nietypowych działek. Przeglądając gotowe katalogi, na pewno natkniemy się na projekty domów, które w opisie zawierają informację, na jakiego rodzaju parcelę są przeznaczone.