Projekty domów parterowych – nie tylko dla osób starszych

projekty domow parterowych

Przyglądając się nowo budowanym domom jednorodzinnym, można zauważyć, że większość z nich to domy parterowe z mieszkalnym poddaszem. Następne w kolejności są domy piętrowe. Zaś domów parterowych jest najmniej. Dlaczego? W dużej części wynika to z przeświadczenia, że jest to gorszy rodzaj budownictwa, kojarzy się z dawną wiejską biedą. Poza tym budujemy domy niejako „na wyrost” z myślą o przyszłości, a więc takie, które mają służyć zwiększającym się z latami potrzebom rodziny.

 

Projekty domów parterowych – małe i duże

Jak wykazują projekty domow parterowych, mogą to być budynki zarówno małe, nawet poniżej 100 metrów powierzchni użytkowej, jak i całkiem okazałe domostwa. Dom duży nie musi być dwu- (czy więcej) kondygnacyjny. Jeśli inwestor dysponuje dużą działką, wówczas budynek może być przestronny. W projektach domów parterowych są budynki o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Niektórzy obawiają się, że przy wielu pomieszczeniach powstaje sieć korytarzy i holi, które komplikują przemieszczanie się i uszczuplają powierzchnię mieszkalną. Tymczasem duży dom parterowy nie musi być budowany na podstawie prostokąta. Są ciekawe propozycje domów w kształcie litery C, H czy najnowsze propozycje – kilka kubików.

Jednak największą część projektów stanowią domy do 200 metrów kwadratowych. Dla rodzin 3-5-osobowych to powierzchnia zupełnie wystarczająca, zapewniająca komfort zamieszkania. Minimum wygód zapewnia jedna sypialnia przypadająca na jednego domownika i wspólna sypialnia dla małżeństwa. Poza tym : kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki i przestronny salon łączący funkcję jadalni.

 

Zalety domów parterowych

Projekty domów parterowych zapewniają następujące zalety:

  • komunikacja na jednym poziomie,
  • łatwe strefowanie (po jednej stronie domu część dzienna, po drugiej – część nocna),
  • brak barier architektonicznych,
  • niższe koszty budowy niż domu dwukondygnacyjnego o tej samej powierzchni.

Tak więc domy parterowe warto budować, będąc niekoniecznie w wieku emerytalnym. Wszystkim mieszka się tu wygodnie.