Przyglądając się nowo budowanym domom jednorodzinnym, można zauważyć, że większość z nich to domy parterowe z mieszkalnym poddaszem. Następne w kolejności są domy piętrowe. Zaś domów parterowych jest najmniej. Dlaczego? W dużej części wynika to z przeświadczenia, że jest to gorszy rodzaj budownictwa, kojarzy się z dawną wiejską biedą. Poza tym budujemy domy niejako „na wyrost” z myślą o przyszłości, a więc takie, które mają służyć zwiększającym się z latami potrzebom rodziny.
Projekty domów parterowych – małe i duże
Jak wykazują projekty domow parterowych, mogą to być budynki zarówno małe, nawet poniżej 100 metrów powierzchni użytkowej, jak i całkiem okazałe domostwa. Dom duży nie musi być dwu- (czy więcej) kondygnacyjny. Jeśli inwestor dysponuje dużą działką, wówczas budynek może być przestronny. W projektach domów parterowych są budynki o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Niektórzy obawiają się, że przy wielu pomieszczeniach powstaje sieć korytarzy i holi, które komplikują przemieszczanie się i uszczuplają powierzchnię mieszkalną. Tymczasem duży dom parterowy nie musi być budowany na podstawie prostokąta. Są ciekawe propozycje domów w kształcie litery C, H czy najnowsze propozycje – kilka kubików.
Jednak największą część projektów stanowią domy do 200 metrów kwadratowych. Dla rodzin 3-5-osobowych to powierzchnia zupełnie wystarczająca, zapewniająca komfort zamieszkania. Minimum wygód zapewnia jedna sypialnia przypadająca na jednego domownika i wspólna sypialnia dla małżeństwa. Poza tym : kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki i przestronny salon łączący funkcję jadalni.
Zalety domów parterowych
Projekty domów parterowych zapewniają następujące zalety:
- komunikacja na jednym poziomie,
- łatwe strefowanie (po jednej stronie domu część dzienna, po drugiej – część nocna),
- brak barier architektonicznych,
- niższe koszty budowy niż domu dwukondygnacyjnego o tej samej powierzchni.
Tak więc domy parterowe warto budować, będąc niekoniecznie w wieku emerytalnym. Wszystkim mieszka się tu wygodnie.