
Wszyscy chcemy mieszkać wygodnie, ale nie wszyscy możemy sobie pozwolić na przestronne apartamenty czy na duże domy. Projekty domów tanich w budowie stanowią obiekt największego zainteresowania klientów biur projektowych.
Na czym można i warto oszczędzić?
Budować tanio nie oznacza budować źle, z kiepskich materiałów, zatrudniać niewykwalifikowana ekipę. Oszczędzać można już na etapie kupowania działki. Rezygnujemy z dużej powierzchni, wielkość działki uzależniamy od metrażu domu. Jeśli nie zostanie dużo miejsca na ogród, to trudno.
Druga możliwość na zmniejszenie kosztów budowy to kupowanie projektów domów tanich w budowie z gotowych katalogów. Niewiele na tym stracimy, bo mamy tak ogromny wybór projektów, że na pewno wybierzemy taki projekt, który będzie najbliższy wyobrażeniom rodziny o wygodnym domu. Poza tym mamy prawo do wprowadzania w projekcie zmian, które tym bardziej będą odpowiadały potrzebom naszej rodziny.
Można jeszcze zaoszczędzić, budując dom sposobem gospodarczym. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że budowa będzie trwała dłużej, niż gdyby tym się zajmowała profesjonalna ekipa. Poza tym będzie wymagała od inwestora dużo własnej pracy a tym samym i czasu.
Największe oszczędności poczynimy jednak, gdy wybierzemy projekty domów tanich w budowie, czyli niedużych, jednak zaspokajających potrzeby mieszkaniowe rodziny.
Najmniej środków pochłonie budowa domu parterowego:
- zwartej bryle i prostym dachu,
- bez podpiwniczenia,
- bez garażu.
Jeśli taki dom spełnia nasze ambicje, przystępujemy do budowy.
Na czym nie warto oszczędzać?
Dom powinien być solidny i trwały, ciepły i przytulny. Na czym więc nie oszczędzać? Radzimy:
- nie kupować materiałów budowlanych i wykończeniowych niskiej jakości,
- nie zatrudniać budowlańców – amatorów.
Są to oszczędności pozorne, bo budynek od razu będzie wymagał poprawek i remontu. A to tylko zwiększy koszty budowy i doprowadzi nas do frustracji.